Projekt iUoBiA

Ta strona powstała dla wszystkich tych, którzy w łatwy sposób chcą korzystać z treści aktualnie obowiązującej ustawy o broni i amunicji.

Jak to działa?

Podgląd treści

Wszystkie odnośniki do innych fragmentów ustawy działają jak linki. Wystarczy kliknąć w link, żeby zobaczyć treść odnośnika.

podgląd treści

Udostępnianie

Możesz pobrać bezpośredni link do każdego fragmentu ustawy (artykułu, ustępu, punktu itd.) klikając w ikonę    widoczną po najechaniu kursorem na wybrany fragment (na urządzeniach z ekranem dotykowym należy dotknąć wybranego fragmentu tekstu palcem).
Skopiowany link możesz wkleić np. jako post lub komentarz w serwisach społecznościowych.

udostępnianie

Wsparcie

Jeśli spodobał Ci się projekt iUoBiA i chcesz, żeby był dalej rozwijany, możesz go wspomóc finansowo wchodząc na stronę Patronite.

Historia projektu

Jestem profesjonalnym programistą oraz miłośnikiem broni palnej i strzelcem sportowym. Pomysł na stworzenie tej strony zrodził się w czerwcu 2017 roku, niedługo po tym, jak zacząłem interesować się uzyskaniem pozwolenia na broń.

Przygotowania do egzaminu, "wykuwanie" ustawy, rozwiązywanie testów i ponowne zaglądanie do ustawy, "skakanie" z artykułu do artykułu, nieudolne wracanie do poprzedniego fragmentu – cały chaos towarzyszący mojej nauce bardzo szybko zaczął być frustrujący, głównie przez to, że do dyspozycji miałem jeden ogromny, nieporęczny plik PDF z treścią ustawy o broni i amunicji.

Bardzo szybko zacząłem wstępne prace nad stroną, niestety równie szybko przekonując się, że nie będzie łatwo. Spędziłem wiele nocy pracując nad skryptem, który byłby w stanie tak zinterpretować plik PDF z ustawą, żeby zapisać go w formacie odpowiednim do dalszej pracy z treścią ustawy. Po kilku miesiącach pracy mój skrypt był w stanie odczytywać treść z pliku PDF (nota bene zapisanego jako jeden wielki potok słów, bez rozróżnienia na artykuły czy akapity) i wyłapywać artykuły ustawy, punkty, podpunkty itp. po czym sprawnie je segregować.
Proces ten jest zautomatyzowany, dzięki czemu wszelkie zmiany w ustawie mogą być aktualizowane na bieżąco. Jednak największą zaletą mojego rozwiązania jest to, że w przyszłości będzie możliwe rozszerzenie aplikacji o treści innych ustaw czy aktów prawnych.

Później przyszedł czas na opracowanie warstwy widocznej dla użytkownika, co też nie było łatwe. Zależało mi przede wszystkim na prostej obsłudze na urządzeniach mobilnych. Treść ustawy jest bardzo obszerna, dlatego oprócz możliwości kopiowania linków do konkretnych fragmentów i podglądu treści odnośników, wprowadziłem rozbudowany spis treści.

Projekt, który dziś oddaję do Twojego użytku nie jest kompletny. Myślę o wprowadzeniu wielu dodatkowych usprawnień, jak chociażby dodanie treści rozporządzeń związanych z ustawą, czy np. merytoryczny spis treści (z podziałem na istotne zapisy ustawy).
Jednak mam nadzieję, że praca którą do tej pory włożyłem w ten projekt przyniesie Ci wiele pożytku.